BZT52H-C4V7,115
DigiKey Part Number
2156-BZT52H-C4V7,115-954-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52H-C4V7,115
Description
DIODE ZENER 4.7V 375MW SOD123F
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 4.7 V 375 mW ±5% Surface Mount SOD-123F
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TA)
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
375 mW
Supplier Device Package
SOD-123F
Impedance (Max) (Zzt)
78 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 2 V