MHDTPK15-DB15PK is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 0
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 0
New at DigiKey
Image for MHDTPK15-DB15PK is not available
MHDTPK15-DB15PK
DigiKey Part Number
37-MHDTPK15-DB15PK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHDTPK15-DB15PK
Description
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Assembly, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Type
Signal
Contact Material
Brass
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C