191-015-113L551 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 200
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 463
In Stock: 384
In Stock: 606
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 326
Image for 191-015-113L551 is not available
191-015-113L551
DigiKey Part Number
191-015-113L551-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
191-015-113L551
Description
CONN D-SUB PLG 15POS PNL MT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
191-015-113L551 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C