YB16WCKG01-5C-JC
DigiKey Part Number
YB16WCKG01-5C-JC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YB16WCKG01-5C-JC
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
YB16WCKG01-5C-JC Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Actuator Marking
No Marking
Mfr
Color - Actuator/Cap
Clear (Red Filter/Diffuser)
Series
Illumination Type, Color
LED, Red
Packaging
Bulk
Illumination Voltage (Nominal)
1.9 VDC
Part Status
Active
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Type
Standard, Illuminated
Features
Tactile Feedback
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Switch Function
On-On
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
0.4VA (AC/DC)
Mechanical Life
200,000 Cycles
Voltage Rating - AC
28 V
Electrical Life
100,000 Cycles
Voltage Rating - DC
28 V