LB26WKG01-5C12-JB
DigiKey Part Number
LB26WKG01-5C12-JB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LB26WKG01-5C12-JB
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LB26WKG01-5C12-JB Models
Category
Actuator Type
Round, Button
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Color - Actuator/Cap
Clear (White Filter/Diffuser)
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, Red
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type
Standard, Illuminated
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.00mm Dia
Switch Function
On-On
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
0.4VA (AC/DC)
Mechanical Life
200,000 Cycles
Voltage Rating - AC
28 V
Electrical Life
100,000 Cycles
Voltage Rating - DC
28 V