LB16SKG01-5D24-JD
DigiKey Part Number
LB16SKG01-5D24-JD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LB16SKG01-5D24-JD
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Snap-In
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LB16SKG01-5D24-JD Models
Category
Actuator Type
Square, Button
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Color - Actuator/Cap
Clear (Amber Filter/Diffuser)
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, Amber
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
24 VDC
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type
Standard, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Square - 16.20mm x 16.20mm
Circuit
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Switch Function
On-On
Mechanical Life
200,000 Cycles
Current Rating (Amps)
0.4VA (AC/DC)
Electrical Life
100,000 Cycles
Voltage Rating - AC
28 V
Base Product Number
Voltage Rating - DC
28 V