LB15WKW01-5D12-JD
DigiKey Part Number
LB15WKW01-5D12-JD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LB15WKW01-5D12-JD
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LB15WKW01-5D12-JD Models
Category
Actuator Type
Round, Button
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Color - Actuator/Cap
Clear (Amber Filter/Diffuser)
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, Amber
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type
Standard, Illuminated
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.00mm Dia
Switch Function
On-Mom
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
3A (AC/DC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
100,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V