FR01FR16H
DigiKey Part Number
360-3482-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FR01FR16H
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 5V
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Through Hole, Right Angle Rotary for Tool Actuator 100mA 5VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FR01FR16H Models
Height Above Board
0.394" (10.00mm)
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Bulk
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
Hexadecimal
Number of Positions
16
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Voltage Rating
5VDC
Length
0.394" (10.00mm)