FR01FR10H-06XL
DigiKey Part Number
FR01FR10H-06XL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FR01FR10H-06XL
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.1A 5V
Detailed Description
Dip Switch BCD 10 Position Through Hole, Right Angle Rotary for Tool Actuator 100mA 5VDC
Height Above Board
0.394" (10.00mm)
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Bulk
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
BCD
Number of Positions
10
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Voltage Rating
5VDC
Length
0.394" (10.00mm)