FR01FC10H-06XL-S
DigiKey Part Number
FR01FC10H-06XL-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FR01FC10H-06XL-S
Description
SW ROTARY DIP BCD COMP 0.1A 5V
Detailed Description
Dip Switch BCD Complement 10 Position Through Hole, Right Angle Rotary for Tool Actuator 100mA 5VDC
Height Above Board
0.394" (10.00mm)
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
BCD Complement
Number of Positions
10
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Voltage Rating
5VDC
Length
0.394" (10.00mm)