CKL12BTW01-019
DigiKey Part Number
CKL12BTW01-019-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CKL12BTW01-019
Description
SWITCH KEYLOCK 2POS SPDT 3A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Keylock Switch 2 Position SPDT 3A (AC) 250 VAC DC Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CKL12BTW01-019 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Angle of Throw
90°
Manufacturer
NKK Switches
Contact Material
Silver (Ag)
Series
Contact Finish
Silver
Packaging
Box
Mounting Type
Panel Mount
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Circuit
SPDT
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.00mm Dia
Number of Positions
2
Features
Epoxy Sealed Terminals
Switch Function
On-On
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Depth Behind Flange
34.60mm
Current Rating (Amps)
3A (AC)
Mechanical Life
30,000 Cycles
Voltage Rating - AC
250 V