F17FA-03MC
F17FA-03MC
F17FA-03MC
DigiKey Part Number
563-1384-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F17FA-03MC
Description
FAN AXIAL 17X5MM 3.3VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 3.3VDC Square - 17mm L x 17mm H Sleeve 0.353 CFM (0.010m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Noise
5.0dB(A)
Series
RPM
Packaging
Tray
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
32 ~ 140°F (0 ~ 60°C)
Voltage - Rated
Current Rating (Amps)
0.070A
Size / Dimension
Square - 17mm L x 17mm H
Voltage Range
3.1 ~ 3.5VDC
Width
5.00mm
Material - Frame
Acrylic Butadiene Styrene (ABS), Polybutylene Terephthalate (PBT)
Air Flow
0.353 CFM (0.010m³/min)
Material - Blade
Static Pressure
0.024 in H2O (6.0 Pa)