CFS-0101MC
DigiKey Part Number
563-2008-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFS-0101MC
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.1A 6V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 1 Position Through Hole Slide (Standard) Actuator 100mA 6VDC
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Nidec Components
Height Above Board
0.177" (4.50mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
SPST
Washable
No
Number of Positions
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Body Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Voltage Rating
6VDC
Length
0.156" (3.96mm)