UVY1A222MPD1TD
DigiKey Part Number
493-12889-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12889-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVY1A222MPD1TD
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Detailed Description
2200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UVY1A222MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
705 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
810.75 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C