UUD1H3R3MCL1GS
DigiKey Part Number
493-2296-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-2296-1-ND - Cut Tape (CT)
493-2296-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUD1H3R3MCL1GS
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UUD1H3R3MCL1GS Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
15 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
30 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
5 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C