UPM2E2R2MPD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 722
Datasheet
MFR Recommended
Nichicon
In Stock: 1 816
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 244
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Cornell Dubilier Knowles
2.2 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPM2E2R2MPD
DigiKey Part Number
UPM2E2R2MPD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM2E2R2MPD
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPM2E2R2MPD Models
Category
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
32 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C