UPM1H680MPD1TA
DigiKey Part Number
493-UPM1H680MPD1TACT-ND - Cut Tape (CT)
UPM1H680MPD1TA-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1H680MPD1TA
Description
CAP ALUM 68UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM1H680MPD1TA Models
Ripple Current @ Low Frequency
260 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
415 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
200 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C