UPJ2F010MPD1TA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 493-UPJ2F010MPD1TACT-ND - Cut Tape (CT) UPJ2F010MPD1TA-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UPJ2F010MPD1TA |
Description | CAP ALUM 1UF 20% 315V RADIAL TH |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µF 315 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UPJ2F010MPD1TA Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 19 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 30.4 mA @ 10 kHz |
Part Status Obsolete | Lead Spacing 0.138" (3.50mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm) |
Voltage - Rated 315 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C |