UPJ2E470MHD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Nichicon
In Stock: 1 150
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 1 179
Datasheet
Similar
In Stock: 203
In Stock: 48
In Stock: 28
In Stock: 914
In Stock: 500
Direct
KEMET
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
47 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPJ2E470MHD
DigiKey Part Number
493-11108-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ2E470MHD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPJ2E470MHD Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
225 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
360 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C