UPJ2E010MPD1TD
DigiKey Part Number
493-5156-1-ND - Cut Tape (CT)
493-5156-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ2E010MPD1TD
Description
CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
1 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPJ2E010MPD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
19 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
30.4 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C