UCS2W680MHD
DigiKey Part Number
493-13090-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCS2W680MHD
Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL TH
Detailed Description
68 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UCS2W680MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
787.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.575 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C