RSL0J221MCN1GB
DigiKey Part Number
493-3821-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-3821-1-ND - Cut Tape (CT)
493-3821-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSL0J221MCN1GB
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 18mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSL0J221MCN1GB Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
320 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.2 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm