PLG1C331MCO1TD
DigiKey Part Number
493-14144-1-ND - Cut Tape (CT)
493-14144-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLG1C331MCO1TD
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 16V TH
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 13mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PLG1C331MCO1TD Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
4.7 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
13mOhm