PCF0G151MCL1GS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 820
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 73
Chemi-Con
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 884
150 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
PCF0G151MCL1GS
DigiKey Part Number
493-2980-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCF0G151MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 4V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PCF0G151MCL1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.8 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
4 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm