SM8S36CAL0SL36
DigiKey Part Number
3372-SM8S36CAL0SL36TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM8S36CAL0SL36
Description
Tvs Diode Bi 36V 58.1VC DO218AB
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 114A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
114A
Mfr
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Package / Case
DO-218AB
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V