MKP334K310PCLF
DigiKey Part Number
3372-MKP334K310PCLF-ND
Manufacturer
Aillen
Manufacturer Product Number
MKP334K310PCLF
Description
Cap. FILM 0.33UF 10% 630VDC P15m
Customer Reference
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
310V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
630V