0603W106M160XD
DigiKey Part Number
3372-0603W106M160XDTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Aillen
Manufacturer Product Number
0603W106M160XD
Description
CAP.,SMD,0603,X5R,10F,20%,16V,
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)