PXN7R7-25QLJ
DigiKey Part Number
1727-PXN7R7-25QLJTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PXN7R7-25QLJCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PXN7R7-25QLJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXN7R7-25QLJ
Description
PXN7R7-25QL/SOT8002/MLPAK33
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 25 V 11.8A (Ta), 32A (Tc) 1.7W (Ta), 12.5W (Tc) Surface Mount MLPAK33
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.7mOhm @ 11.8A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
16.6 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
770 pF @ 12.5 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.7W (Ta), 12.5W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
25 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C