PXN012-60QLJ is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 44 874
Datasheet
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
Rohm Semiconductor
N-Channel 60 V 42A (Tc) 34.7W (Tc) Surface Mount MLPAK33
8-Power VDFN
PXN012-60QLJ
DigiKey Part Number
1727-PXN012-60QLJTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PXN012-60QLJCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PXN012-60QLJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXN012-60QLJ
Description
PXN012-60QL/SOT8002/MLPAK33
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PXN012-60QLJ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
18.77 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
957 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
34.7W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C