PSMN1R5-50YLHX
DigiKey Part Number
1727-PSMN1R5-50YLHXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PSMN1R5-50YLHXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PSMN1R5-50YLHXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN1R5-50YLHX
Description
PSMN1R5-50YLH/SOT1023/4 LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 50 V 200A (Tc) 333W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
181 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
11143 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
333W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
50 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.75mOhm @ 25A, 10V