PSMN071-100NSEX is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 84 335
Datasheet
N-Channel 100 V 9.8A (Tc) 31W (Tc) Surface Mount DFN2020M-6
Nexperia ASFETs for PoE, efuse & relay replacement
Benefits of DFN Packages
PSMN071-100NSEX
DigiKey Part Number
1727-PSMN071-100NSEXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PSMN071-100NSEXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PSMN071-100NSEXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN071-100NSEX
Description
PSMN071-100NSE/SOT1220-2/DFN20
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
9.5 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
559 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
31W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DFN2020M-6
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
82.3mOhm @ 5A, 10V