PSMN009-100B,118 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Nexperia USA Inc.
In Stock: 5 311
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 22
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 34
In Stock: 7 834
In Stock: 524
In Stock: 100
In Stock: 869
In Stock: 555
Infineon Technologies
Infineon Technologies
N-Channel 100 V 75A (Tc) 230W (Tc) Surface Mount D2PAK
PSMN009-100B,118
DigiKey Part Number
1727-5268-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN009-100B,118
Description
MOSFET N-CH 100V 75A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
156 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8250 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
230W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.8mOhm @ 25A, 10V