PMZ600UNEZ is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 38 940
Datasheet
N-Channel 20 V 600mA (Ta) 360mW (Ta), 2.7W (Tc) Surface Mount SOT-883
DFN0606 MOSFETs
PMZ600UNEZ
DigiKey Part Number
1727-PMZ600UNEZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMZ600UNEZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMZ600UNEZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMZ600UNEZ
Description
MOSFET N-CH 20V 600MA DFN1006-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
950mV @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
0.7 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±8V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
21.3 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
360mW (Ta), 2.7W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-883
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.2V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
620mOhm @ 600mA, 4.5V