PMEG60T10ELPX
DigiKey Part Number
1727-7811-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7811-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7811-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG60T10ELPX
Description
DIODE SCHOTTK 60V 1A SOD128/CFP5
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 1A Surface Mount SOD-128/CFP5
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
800 nA @ 60 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
280pF @ 1V, 1MHz
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1A
Supplier Device Package
SOD-128/CFP5
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
590 mV @ 1 A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)