PMEG45A10EPDAZ
DigiKey Part Number
1727-1832-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1832-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1832-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG45A10EPDAZ
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 10A CFP15
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 10A Surface Mount CFP15
Category
Reverse Recovery Time (trr)
21 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F
715pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Not For New Designs
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Supplier Device Package
CFP15
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
540 mV @ 10 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)