PMEG40T20EPX
DigiKey Part Number
1727-7480-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7480-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7480-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG40T20EPX
Description
DIODE SCHOTTK 40V 2A SOD128/CFP5
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 2A Surface Mount SOD-128/CFP5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMEG40T20EPX Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
22 µA @ 40 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
355pF @ 1V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
2A
Supplier Device Package
SOD-128/CFP5
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
445 mV @ 2 A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)