PMEG3005ET,215
DigiKey Part Number
1727-3867-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-3867-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-3867-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG3005ET,215
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 500mA Surface Mount TO-236AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMEG3005ET,215 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F
55pF @ 1V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
TO-236AB
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
430 mV @ 500 mA