PMEG2010ER-QX is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 3 156
Datasheet
Diode 20 V 1A Surface Mount SOD-123W
PMEG2010ER-QX
DigiKey Part Number
1727-PMEG2010ER-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG2010ER-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG2010ER-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG2010ER-QX
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD123W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 20 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
175pF @ 1V, 1MHz
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1A
Supplier Device Package
SOD-123W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
340 mV @ 1 A
Operating Temperature - Junction
150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)