PMEG2010EPK-QYL
DigiKey Part Number
1727-PMEG2010EPK-QYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG2010EPK-QYLCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG2010EPK-QYLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG2010EPK-QYL
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DFN1608D2
Customer Reference
Detailed Description
Diode 20 V 1A Surface Mount DFN1608D-2
Category
Reverse Recovery Time (trr)
4 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
600 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F
65pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Mounting Type
Current - Average Rectified (Io)
1A
Package / Case
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
415 mV @ 1 A
Supplier Device Package
DFN1608D-2
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
150°C