PMEG150G20ELPX
DigiKey Part Number
1727-PMEG150G20ELPXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG150G20ELPXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG150G20ELPXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG150G20ELPX
Description
DIODE SIGE 150V 2A SOD128/CFP5
Customer Reference
Detailed Description
Diode 150 V 2A Surface Mount SOD-128/CFP5
Category
Reverse Recovery Time (trr)
14 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 nA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F
70pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
SOD-128/CFP5
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 2 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)