PMEG100V080ELPEZ
DigiKey Part Number
1727-PMEG100V080ELPEZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG100V080ELPEZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG100V080ELPEZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG100V080ELPEZ
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 8A CFP15B
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 8A Surface Mount CFP15B
Category
Reverse Recovery Time (trr)
10 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
97pF @ 10V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
CFP15B
Current - Average Rectified (Io)
8A
Operating Temperature - Junction
175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 8 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)