PMEG10010ELRX
DigiKey Part Number
1727-2394-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-2394-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-2394-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG10010ELRX
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SOD123W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 1A Surface Mount SOD-123W
Category
Reverse Recovery Time (trr)
3.7 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 nA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
70pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SOD-123W
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
770 mV @ 1 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)