PMEG030V030EPDZ
DigiKey Part Number
1727-7631-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7631-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7631-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG030V030EPDZ
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 3A CFP15
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 3A Surface Mount CFP15
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMEG030V030EPDZ Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 30 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
495pF @ 1V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
3A
Supplier Device Package
CFP15
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
450 mV @ 3 A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)