PESD3V3X1BCSFYL is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 29 204
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 144 327
Datasheet
Similar
Texas Instruments
Taiwan Semiconductor Corporation
5.5V Clamp 8A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DSN0603-2
PESD3V3X1BCSFYL
DigiKey Part Number
1727-2674-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-2674-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-2674-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD3V3X1BCSFYL
Description
TVS DIODE 3.3VWM 5.5VC DSN0603-2
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8A (8/20µs)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Discontinued at DigiKey
Capacitance @ Frequency
1.1pF @ 1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V (Max)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
6V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
5.5V