PESD3V3X1BCSFYL | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PESD3V3X1BCSFYL |
Description | TVS DIODE 3.3VWM 5.5VC DSN0603-2 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5.5V Clamp 8A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DSN0603-2 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8A (8/20µs) |
Mfr | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications General Purpose |
Part Status Discontinued at DigiKey | Capacitance @ Frequency 1.1pF @ 1MHz |
Type Zener | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 3.3V (Max) | Package / Case 0201 (0603 Metric) |
Voltage - Breakdown (Min) 6V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 5.5V | Base Product Number |