PESD3V3S5UD-QX
DigiKey Part Number
1727-PESD3V3S5UD-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD3V3S5UD-QX
Description
TVS DIODE 3.3VWM 12VC 6TSOP
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V Clamp 20A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 6-TSOP
Category
Power - Peak Pulse
200W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Telecom
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
215pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TA)
Unidirectional Channels
5
Grade
Automotive
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V (Max)
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Breakdown (Min)
5.3V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12V
Package / Case
SC-74, SOT-457
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20A (8/20µs)