PESD24VS2UAT-QR
DigiKey Part Number
1727-PESD24VS2UAT-QRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD24VS2UAT-QR
Description
TVS DIODE 24VWM 70VC TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
70V Clamp 3A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount TO-236AB
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
160W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
23pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TA)
Unidirectional Channels
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Breakdown (Min)
26.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
70V