PESD12VS1UL,315
DigiKey Part Number
1727-4184-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-4184-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-4184-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD12VS1UL,315
Description
TVS DIODE 12VWM 35VC DFN1006-2
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
35V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DFN1006-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PESD12VS1UL,315 Models
Category
Power - Peak Pulse
150W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
38pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TA)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
14.7V
Package / Case
SOD-882
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)