PDZ13B-QX is out of stock and backorders are currently unavailable.
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 7 260
Datasheet
Zener Diode 13 V 400 mW ±2% Surface Mount SOD-323
PESD15VL1BA,115
PDZ13B-QX
DigiKey Part Number
1727-PDZ13B-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PDZ13B-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PDZ13B-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDZ13B-QX
Description
DIODE ZENER 13V 400MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 10 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
400 mW
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms