PBHV9115X-QX
DigiKey Part Number
1727-PBHV9115X-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PBHV9115X-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PBHV9115X-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBHV9115X-QX
Description
TRANS PNP 150V 1A SOT-89
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 150 V 1 A 115MHz 520 mW Surface Mount SOT-89
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
100 @ 100mA, 10V
Mfr
Power - Max
520 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
115MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
150°C (TJ)
Transistor Type
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
1 A
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
150 V
Mounting Type
Surface Mount
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
300mV @ 50mA, 500mA